Emocje (dla) Rodziców

museum-953595_1920

Wspólnie z Muzeum Etnograficznym organizujemy cykl bezpłatnych warsztatów towarzyszących wystawie „Izba przyjęć rzeczy biednych. Re_KOLEKCJE z Kantora”.  Spotykamy się od 10. listopada we wtorki w godzinach 18.00-20.00 i wspólnie próbujemy badać emocje. Co tydzień inne. Na warsztat weźmiemy złość, strach, wstyd, smutek oraz zdziwienie.

Tadeusz Kantor – postać wybitna, wielki indywidualista, ekscentryk, oryginał. Słowo emocje odmieniał w swej twórczości przez wszystkie przypadki – często w sposób zaskakujący, nieoczywisty, zmuszając widza (uczestnika) do pracy nad sobą. Sztuka była dla niego doskonałym sposobem dla wyrażania kłębiących się w umyśle i kipiących w ciele emocji.

Wiele pisał o psychice, pamięci, świadomości, życiu wewnętrznym. Jego dzieła docierały do widzów na wszystkich kontynentach, poruszając ich umysły, wywołując emocje, wzruszając.

W setną rocznicę urodzin Tadeusza Kantora skorzystajmy zatem z jego zaproszenia i wybierzmy się do źródeł własnych emocji. Gdzie tych źródeł szukać? Na zewnątrz czy może w sobie? Codziennie doświadczając tysięcy emocji: radości, smutku, strachu, zadowolenia, złości, cierpienia, wstydu, zaskoczenia, wzruszenia, zachwytu, niepewności, podekscytowania… nie poświęcamy im zbyt wiele czasu. Mijamy je, choć to one sterują naszym zachowaniem. Jak lustra odbijamy emocje przeżywane przez najbliższych, naszych partnerów, nasze dzieci, współpracowników czy przypadkowe osoby mijane na ulicy. Zwykle bezwiednie reagujemy kierowani automatyzmami, nie dając sobie i innym przestrzeni na zrozumienie. A przecież emocje są nośnikami naszych potrzeb. Dla dzieci są głównym sposobem komunikowania się. Jak im odpowiadamy?
Spróbujmy się zatrzymać, by z uwagą przyjrzeć się emocjonalnemu wyposażeniu, zbadać każdą emocję osobno i poszerzyć granice naszej świadomości. W trosce o własny rozwój i o dobro dzieci, których jesteśmy przewodnikami w drodze ku odpowiedzialności i empatii, wybierzmy się na warsztaty, żeby zwiedzić siebie w muzealnej opowieści.

Więcej informacji na stronie Muzeum Etnograficznego:  www.etnomuzeum.eu