Aktualności

Niezwykłe warsztaty z okazji urodzin Tadeusza Kościuszki!

Wiele osób przybyło, by poznać prawdziwego SUPERBOHATERA! Takiego na miarę Spidermana, Batmana czy Aquamana, ale właściwie, to wygrywającego z nimi wszystkimi, ponieważ w przeciwieństwie do nich istniał naprawdę i rzeczywiście zmieniał swoimi działaniami świat! O jego dokonaniach dowiedzieli się uczestnicy specjalnej edycji warsztatów zorganizowanych 4. lutego 2024 roku we współpracy z Kopcem Kościuszki w ramach Kościuszkowskiej Edukacji Emocjonalnej.

Fotorelacja z warsztatów

NOWOŚĆ!!! Filmowy poradnik metodyczny

NOWOŚĆ!!! Filmowy poradnik metodyczny do gry edukacyjno-terapeutycznej Rycerze MOCy przygotowany specjalnie dla wszystkich, którzy chcą w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje gra. Pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele, wychowawcy świetlicy, logopedzi oraz socjoterapeuci dowiedzą się jak zorganizować na podstawie Rycerzy MOCy nawet do 20 spotkań rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne podopiecznych.

Czytaj dalej

Rycerze MOCy na Wawelu – gra warsztatowo-terenowa

Czy słyszeliście już nowinę, że Rycerze MOCy pojawią się na Wzgórzu Wawelskim?! Przybędą z odsieczą, by ratować Króla i mieszkańców! Wszystko za sprawą Dragonessy Tali, która wzięła w panowanie Zamek Królewski na Wawelu! Pożarła spokój i radość. Nad Wzgórzem unosi się zapach strachu, Zbrojownię opanowali Wojownicy Gniewu, a Król został uwięziony w wieży.

Czytaj dalej

Rycerze MOCy nadciągają, żeby ratować świat!

Długo wyczekiwana przez wszystkie dzieci, które miały już okazję grać w wersję prototypową, gra Rycerze MOCy jest już ogólnodostępna! Powstała ona w ramach działalności statutowej Fundacji w odpowiedzi na niedostateczną ilość gier rozwijających umiejętności emocjonalno-społeczne. Dodatkowo jest to gra kooperacyjna, czyli taka, która pozwoli nam na chwilę odetchnąć od powszechnej rywalizacji i z dużym zaangażowaniem poćwiczyć współpracę z innymi.

Czytaj dalej

Ferie z energią w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

W ostatnią sobotę ferii 11.02.2023 r. Rycerze MOCy pojawili się w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Wszystko za sprawą warsztatów towarzyszących wystawie „Nie poddaję się, trwam. Władysław Wałęga – malarstwo”, które skoncentrowały się na poszukiwaniu  Wewnętrznej siły i zbieraniu energii przed rozpoczęciem nowego semestru nauki.

Czytaj dalej

Kolorowanki-Koncentrowanki dla Rycerzy MOCy

A gdyby tak każda Drużyna Rycerzy MOCy miała taką swoją, zupełnie inną Krainę do uratowania - rozmarzył się na jednym ze spotkań Karol. Zawsze poważnie traktujemy pomysły i wnioski uczestników naszych zajęć. Nad rozwinięciem i urealnieniem koncepcji zgłoszonej przez Karola będziemy pracować, a już teraz odpowiadamy na potrzebę indywidualizacji. Przygotowałyśmy specjalne wkładki do pudełka z grą pozwalające każdej Drużynie Rycerzy MOCy stworzyć swoje, unikatowe egzemplarze gry.

Czytaj dalej

Jak to jest z komplementami?

Komplementy, czyli miłe słowa kierowane do różnych osób, budzą bardzo odmienne, czasami nawet skrajne emocje. A co mówi nauka na temat pozytywnych informacji zwrotnych przekazywanych dzieciom w toku rozwoju? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przeglądem wyników badań dotyczących tej tematyki.

Zobacz więcej

Lekcje emocji w Szkole Podstawowej nr 113

Już od trzech lat spotykamy się z uczniami młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 113, żeby wspólnie z nimi rozmawiać o emocjach oraz uczyć się jak dobrze nimi zarządzać. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu tego wyjątkowego projektu przez Radę Dzielnicy IV Prądnik Biały w Krakowie. O całym przedsięwzięciu artykuł w Gazecie Lokalnej napisała Radna Anna Dunajska. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Czytaj artykuł

Niebieski kwiecień

Jak co roku w kwietniu nasza uwaga kierowana jest w sposób szczególny na osoby ze spektrum autyzmu. W ramach działań prowadzonych w naszej Fundacji ważne miejsce zajmuje rozwijanie świadomości emocjonalnej, będącej bardzo istotnym wyznacznikiem jakości życia zarówno osób neurotypowych, jak i tych ze spektrum autyzmu. Dlatego angażujemy się w działania społecznej inicjatywy Wkręć się w autyzm. Fotorelacja z wydarzenia Ubierz Adasia na niebiesko do obejrzenia tutaj.

EMOCJE UKRYTE W CIEMNOŚCI praca z uczuciami pojawiającymi się u odbiorców treści dotyczących Zagłady

Warsztaty pod powyższym tytułem poprowadzimy w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie dla nauczycieli biorących udział w projekcie edukacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego "Ciemności kryją ziemię".  Projekt ten ma na celu wsparcie nauczycieli i młodzieży szkół Małopolski w zakresie poszerzenia wiedzy o Holokauście i polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Czytaj dalej

Małopolskie Centrum Nauki - uczestniczymy w tworzeniu koncepcji wystawy stałej

Człowiek jest wiodącym tematem powstającego w Krakowie Małopolskiego Centrum Nauki. A skoro człowiek, to także jego relacje ze światem, w których emocje odgrywają istotną rolę. Mamy przyjemność uczestniczyć w spotkaniach prowadzących do wypracowania koncepcji wystawy stałej Małopolskiego Centrum Nauki, w którym nauki humanistyczne i społeczne nie będą odsuwane na margines. Mamy nadzieję, że znajdzie się też przestrzeń na edukację emocjonalną.

Więcej na temat tworzenia projektu wystawy stałej na stronie Małopolskiego Centrum Nauki. Zapraszamy do czytania i oglądania!

"Lekcje emocji" na Pikniku Rodzinnym w SP nr 113

Od początku semestru w Szkole Podstawowej nr 113 pierwszoklasiści uczestniczą w systematycznych "Lekcjach emocji". Zdobytymi  umiejętnościami mogli się podzielić z całą społecznością szkolną na corocznym Święcie Rodziny. Na elewacji budynku szkoły powstały kolorowe emocjonalne murale. Uczniowie sami, pod okiem pani Katarzyny Olbrycht stworzyli projekty, które zostały powiększone i utrwalone na ścianie. Efekty można zobaczyć na zdjęciach.

Projekt "Lekcje emocji" jest realizowany dzięki staraniom Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały.

Parada SmoGoSmoków - dziecięce zaangażowanie na rzecz czystego powietrza

Projekt „Parada SmoGoSmoków – dziecięce zaangażowanie na rzecz czystego powietrza” jest przedsięwzięciem edukacyjnym dofinansowanym ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.
Projekt skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich Rodziców. Jego celem jest kształtowanie postaw proekologicznych dzieci i dorosłych oraz zachęcenie beneficjentów do zaangażowania się w działania społeczne na rzecz czystego powietrza. W ramach projektu przeprowadzone zostaną zajęcia dla dzieci, warsztaty rodzinne oraz Parada SmoGoSmoków. Projekt będzie realizowany w przedszkolach w Gminie Zielonki i Zabierzów. Pierwsze warsztaty już za nami. Zainteresowanych zapraszamy do śledzenia bieżących informacji.

Czytaj dalej

Warsztaty dla Rodziców przyszłych Pierwszoklasistów

Wszystkich zainteresowanych Rodziców przyszłych Pierwszaków zapraszamy na bezpłatne warsztaty, które odbędą się 29. stycznia o godz. 16.30 w Szkole Podstawowej nr 106.

W trakcie warsztatów porozmawiamy o przygotowaniu dzieci do szkoły pod kątem zadbania o ich uczucia. Rozpoczęcie edukacji to czas przepełniony emocjami: pełen zarówno ekscytacji i nadziei, ale też lęku przed nowym, nieznanym. Ważne, by dzieci w tym szczególnym momencie mogły liczyć na wsparcie rodziców. Pamiętajmy, że dobry początek szkoły ma znaczący wpływ na przebieg dalszej edukacji.

W trakcie warsztatów dla Rodziców równolegle prowadzone będą zajęcia dla dzieci.

Warsztaty poprowadzą dr Anna Łachowska oraz dr Katarzyna Wanat specjalistki edukacji emocjonalnej, które od września będą także prowadzić I klasę w SP nr 106, realizując program z zakresu edukacji emocjonalnej.

Zapisy na warsztaty odbywają się drogą mailową: sekretariat@sp106-krakow.pl

Zapraszamy!

Projekt "Lekcje emocji" w SP 113 współpraca z Dzielnicą IV

Małymi krokami zaczynamy realizować nasze wielkie marzenie, żeby w polskiej szkole zacząć metodycznie i celowo rozwijać kompetencje emocjonalne.  Możliwe jest to dzięki współpracy z Radą Dzielnicy IV „Prądnik Biały”, która dofinansowała systematyczne zajęcia dodatkowe dla uczniów dwóch klas I w Szkole Podstawowej nr 113. Warsztaty w ramach „Lekcji emocji” już się zaczęły.

Czytaj dalej

ABECADŁO EMOCJI 2.0

Mamy przyjemność zaprosić dzieci oraz ich rodziców do udziału w drugiej edycji projektu: Abecadło emocji 2.0 – działania z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego dla dzieci i rodziców. Projekt ma na celu przeciwdziałanie zaburzeniom zachowania i emocji rozpoczynającym się zwykle w dzieciństwie i wieku młodzieńczym (F90 – F98 w ICD-10/V) oraz propagowanie postaw sprzyjających efektywnemu radzeniu sobie ze stresem. Projekt ten realizowany jest w ramach zadania z zakresu zdrowia publicznego i dofinansowany jest przez Gminę Miejską Kraków.

Zapraszamy na nieodpłatne warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz na cykl warsztatów dla rodziców dzieci uczestniczących w projekcie. Udział w zajęciach pozwoli uczestnikom rozwinąć świadomość emocjonalną. Dzieci i rodzice będą mogli nauczyć się konstruktywnych sposobów radzenia sobie z emocjami.

Zapraszamy!

Jesienny Piknik Międzypokoleniowy - Szkoła Podstawowa nr 106

Zapraszamy na Jesienny Piknik Międzypokoleniowy, który odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 106 ul. Litewska 34.

W trakcie Pikniku zaplanowano wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników. Nasza Fundacja poprowadzi krótkie warsztaty z zakresu edukacji emocjonalnej - będziemy malować koszulki. Zaprezentuje się Bractwo Rycerskie, a także szermierze, karatecy i grupa rekonstrukcyjna. Dla starszych zorganizowany zostanie plener malarski, a dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Sobota zapowiada się zatem bardzo ciekawie, zapraszamy niezależnie od pogody.

Zapraszamy!

Warsztaty dla Rodziców przyszłych Pierwszoklasistów

Wszystkich zainteresowanych edukacją emocjonalną w szkole Rodziców przyszłych Pierwszaków zapraszamy na bezpłatne warsztaty, które odbędą się 22. czerwca o godz. 18.30 oraz 27 czerwca o godz. 17.30 w budynku Gimnazjum nr 17, gdzie od września funkcjonować będzie Szkoła Podstawowa nr 106.

W trakcie warsztatów porozmawiamy o przygotowaniu dzieci do szkoły pod kątem zadbania o ich uczucia. Rozpoczęcie edukacji to czas przepełniony emocjami: pełen zarówno ekscytacji i nadziei, ale też lęku przed nowym, nieznanym. Ważne, by dzieci w tym szczególnym momencie mogły liczyć na wsparcie rodziców. Pamiętajmy, że dobry początek szkoły ma znaczący wpływ na przebieg dalszej edukacji.

Warsztaty poprowadzą dr Anna Łachowska oraz dr Katarzyna Wanat specjalistki edukacji emocjonalnej, które od września będą także prowadzić I klasę w SP nr 106, realizując program z zakresu edukacji emocjonalnej .

Zapraszamy!

Radio na stronę

O edukacji emocjonalnej w Radiu Kraków

Na zaproszenie Anny Piekarczyk z Radia Kraków miałyśmy możliwość przedstawić słuchaczom audycji Przed Hejnałem ideę edukacji emocjonalnej na świecie. Rozmawiałyśmy o korzyściach, jakie z niej płyną oraz perspektywach wdrożenia Lekcji (z) emocji do polskich szkół. Zainteresowanych zapraszamy do posłuchania.

Posłuchaj audycji

boys

Edukacja emocjonalna trafi do szkół?

Otwarta na tę propozycję jest Dyrektor Wydziału Edukacji, zastrzegła jednak, że decyzje o wprowadzeniu do szkoły takich zajęć musi podjąć dyrektor placówki. Pomysł spodobał się również wszystkim radnym z Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa. Zwrócili oni uwagę na to, że w obecnych czasach, takie zajęcia dla dzieci  mogłyby przynieść dużo korzyści.

Czytaj artykuł

20160623_171009 (2)

Lekcje emocji w Dzienniku Polskim

W związku z naszym wystąpieniem na posiedzeniu Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa w Dzienniku Polskim (23. czerwca 2016) ukazał się artykuł na temat możliwości wprowadzenia do krakowskich szkół edukacji emocjonalnej. W artykule tym przedstawiono również informacje dotyczące realizowanego przez nas obecnie projektu Abecadło emocji. Zapraszamy do lektury!

Czytaj artykuł

crayons-623067_1920

Zostań Ambasadorem Edukacji Emocjonalnej

Podoba Ci się idea edukacji emocjonalnej?
Oczami wyobraźni widzisz, jak Twoje dzieci uczą się w szkole radzić sobie ze swoimi emocjami? Wyobrażasz sobie, jak wykorzystują poznane techniki, by konstruktywnie rozwiązywać trudne sytuacje?

Jeśli TAK– dołącz do nas!

Czytaj dalej

faces-64171_1920

Nowe grupy w Centrum Edukacji Emocjonalnej

We wrześniu rozpoczynamy nowy semestr w Centrum Edukacji Emocjonalnej. Zapraszamy na zajęcia:                                           

dzieci 2,5-3-letnie – spotkania we wtorki w godz. 16.30 – 17.20;

dzieci 4-5-letnie, spotkania w czwartki w godz.  16.30 – 17.20;

dzieci 6-7-letnie, spotkania we wtorki w godz. 17.30 – 18.20

dzieci 8-10-letnie, spotkania w czwartki w godz. 17.30 – 18.20

Czytaj dalej

Czyste Tatry

Emocje w Tatrach

W ramach nawiązanej współpracy z Fundacją Fabryki Marzeń uczestniczyliśmy w akcji Czyste Tatry, która była prowadzona już piąty raz w Zakopanem w dniach 1-2 lipca. Wspólnie uczyliśmy dzieci, że emocje niosą zwykle ważne informacje i pomagają nam podejmować działania. Kiedy złoszczą nas zostawione w górach śmieci, dzięki tej emocji łatwiej nam znaleźć energię do włączenia się w akcję sprzątania Tatr!

Zapraszamy do galerii

Slajd1

Abecadło emocji - rozpoczynamy rekrutację

Mamy przyjemność zaprosić dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich rodziców do udziału w nieodpłatnych warsztatach realizowanych w ramach projektu: Abecadło emocji – działania z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego dla dzieci i rodziców. Już 10. czerwca rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń!

Czytaj dalej

question-mark-1119854_1920

Dlaczego właśnie emocje?

Wszystkich, którzy zastanawiają się dlaczego edukacja emocjonalna ma tak duże znaczenie dla udanego życia, zapraszamy do zapoznania się z infografikami prezentującymi najnowsze osiągnięcia nauki w tym zakresie. Można tam znaleźć informacje na temat związku kompetencji emocjonalnej ze zdrowiem czy znaczenia emocji dla osiągania sukcesów zawodowych. Zapraszamy do czytania!

Wszystkie infografiki znajdują się na podstronie O Fundacji. Jeśli głód wiedzy nie zostanie zaspokojony polecamy dodatkową lekturę wyjaśniającą, jakie umiejętności są dziś potrzebne na rynku pracy.

Przejdź do artykułu

Emocje "BEZ PRZESZKÓD"

Emocje i pasja – to nieodłączny tandem! Gdzie pasja tam muszą pojawić się intensywne emocje! Często są pomocne przy zdobywaniu szczytów, pokonywaniu wzburzonych fal czy przełamywaniu granic wytrzymałości. Czasem jednak silne emocje mogą stanąć na drodze do sukcesu. Dlatego warto znać zasady radzenia sobie z nimi.

Czytaj dalej

2016Krakow_wkrecsiewautyzm_plakatDarkBlueGeneral_prev

Na niebiesko dla autyzmu

2 kwietnia to Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Na niebiesko w Krakowie zaświecą się Kładka Bernatka, Pałac pod Baranami oraz Galeria Bronowice, gdzie planowane są liczne atrakcje. Nasza Fundacja uczestniczy w organizacji tych wydarzeń. Emocje to przecież ważny temat zarówno dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, jak i ich rodziców.

Zapraszamy na Rynek Główny na godzinę 14.00, a od 15.00 do  19.00 do Galerii Bronowice. Tam każdy znajdzie coś dla siebie: występy grupy bębniarzy, zespołu flamenco, gry terenowe, warsztaty kulinarne, malowanie koszulek i wiele, wiele więcej.

 Fotorelacja z Galerii Bronowice

DSCF4365

W Królestwie Smogosmoka

W niedzielę 21. lutego o godzinie 11.00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na warsztaty do Bunkra Sztuki.  Wspólnie przeniesiemy się do krainy, gdzie panuje zły król SmoGoSmok. Poznamy emocje, które towarzyszą na co dzień mieszkańcom tego Królestwa (przy okazji przyglądniemy się własnym emocjom!). W kreatywny sposób spróbujemy zaradzić wielkiemu problemowi, jakim jest zanieczyszczenie powietrza.

Czytaj dalej

Slajd1

Jak wychować Małego/Dużego Rycerza XXI wieku!

„Gdzie Ci mężczyźni”? zadaje pytanie Philip G. Zimbardo – najbardziej rozpoznawany na świecie psycholog społeczny. „Gdzie Ci mężczyźnie – prawdziwi tacy (…) na miarę czasów?” śpiewa Danuta Rinn. No, właśnie gdzie? – pewnie w Twoim domu, tylko trzeba mu pomóc stać się rycerzem XXI wieku!

Czytaj dalej

street-art-977790_1920

Kolaż emocji

Każda chwila spędzona z dzieckiem to bezcenny dar, którego wartości nie da się oszacować. Jest to jednocześnie najlepszy, sprawdzony sposób na zniwelowanie trudności pojawiających się w Waszych relacjach. Jeśli chciałbyś sprawić sobie i swojemu dziecku taki prezent, świetną okazją będą warsztaty dla dzieci i rodziców.

Czytaj dalej

digital-388075_1920

Kody emocji, czyli co nam mówi zachowanie dziecka

Wszyscy dysponujemy zestawem neuronów lustrzanych. Dzięki tym wewnętrznym zwierciadłom umiemy odczytać, co czuje osoba obok nas, nawet wtedy, gdy słownie próbuje nas przekonać do zupełnie innej wersji. Jako rodzice mamy niezwykłą sposobność rozwijania tych właśnie obszarów umysłu w relacjach z naszymi dziećmi. Dlatego wszystkim zainteresowanym stwarzamy okazję, by świadomie popracować nad empatią i coraz lepiej radzić sobie z trudnościami w codziennych sytuacjach z naszymi dziećmi.

Czytaj dalej

reflektor2

Cykl warsztatów „Światło na emocje”

Zapraszamy na cykl warsztatów poświęconych emocjom. Spotykamy się w grupie rodziców, którzy chcą świadomie kierować rozwojem kompetencji emocjonalnych i społecznych swoich dzieci. W grupie rodziców, którzy wiedzą, że to właśnie te umiejętności zadecydują o przyszłości ich dzieci. Wspólnie rozmawiamy, koncentrując się na emocjach, opisywanych jako trudne.

Czytaj dalej

museum-953595_1920

Emocje (dla) Rodziców

Wspólnie z Muzeum Etnograficznym organizujemy cykl bezpłatnych warsztatów towarzyszących wystawie "Izba przyjęć rzeczy biednych. Re_KOLEKCJE z Kantora".  Spotykamy się od 10. listopada we wtorki w godzinach 18.00-20.00 i wspólnie próbujemy badać emocje. Co tydzień inne. Na warsztat weźmiemy złość, strach, wstyd, smutek oraz zdziwienie.

Czytaj dalej

ulotkaA4(2)v2

Zajęcia dla dzieci z zakresu edukacji emocjonalnej

Zapraszamy na indywidualne i grupowe zajęcia, których celem jest rozwijanie kompetencji emocjonalnych. Zajęcia odbywają się na ulicy Szafirowej 8 w Centrum Edukacji Emocjonalnej (CEE). Uczestnicy poznają techniki regulacji emocji. Dla każdego dziecka przygotowywany jest indywidualny program. Uczymy się rozpoznawać i nazywać własne doświadczenia emocjonalne oraz przejawy emocji u innych.

Czytaj dalej

graphite-670990_1920

Projekt "Serce dziecka"

Celem projektu „Serce dziecka” jest popularyzacja wiedzy dotyczącej konieczności świadomego kierowania rozwojem kompetencji emocjonalnych już od najmłodszych lat. W ramach projektu współpracujemy ze szkołami oraz przedszkolami z Krakowa i okolic. Dla grupy chętnych rodziców z danej placówki organizujemy warsztaty pt. „Co chce nam powiedzieć niegrzeczne dziecko?” Warsztaty mają charakter edukacyjny.

Czytaj dalej

gory (002)

EMOCJE – GÓRY – TURYSTYKA – Przewodnicy górscy

Fundacja Niezależny Instytut Edukacji Emocjonalnej w kwietniu 2015 roku współpracowała z Akademickim Kołem Przewodników Tatrzańskich im. Z i W.H. Paryskich przy Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie w ramach corocznych „Przewodników spotkań z umiejętnościami” w Dursztynie, gdzie w trakcie warsztatów przewodnicy mogli zdobyć informacje na temat tzw. emocjonalnych wampirów i sposobów radzenia sobie z nimi.

Czytaj dalej

skd

Projekt Szkoła Współpracy

Fundacja Niezależny Instytut Edukacji Emocjonalnych w latach 2014 – 2015 brała udział w projekcie systemowym: „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”, realizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Czytaj dalej